Нашите 4 години. Благодарим на семейство Каневи и семейство Йонови за изненадата.
Изложба "Творим заедно"
През учебната година работихме по Национална програма „ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“, Модул „Културните институции като образователна среда“. През първия учебен срок посещавахме Художествената галерия веднъж месечно, където децата се запознаят с ролята на галерията, не само като културна институция, съхраняваща ценни образци на изобразителното изкуство, но и като място за изява на всякакви творчески прояви. В тази творческа среда учениците се срещаха с произведенията на съвременни български автори, чиито произведения са представени в галерията. Във вид на беседа си припомняха различните жанрове в изобразителното изкуство, запознаха се с творческия процес чрез разговор с художник и рисуваха на място в галерията по зададена тема от самия художник. Пренасянето на образователния процес в извънучилищна среда - културни институции е възможност за преподаване по различен, по-достъпен и завладяващ начин. Реализирането на проекта даде възможност на учениците да получат нови знания чрез съпреживяване и експериментиране, постави ги в нови и непривични за тях условия, повиши стремежа им към самоизява пред родители и учители и самоусъвършенстване.Подходяща база за успешното прилагане на подобен подход е използването на възможностите на ХГ и Исторически музей – Горна Оряховица, където експозициите визуализират материални и духовни човешки постижения, видово разнообразие и същността на живата и неживата материя и формират усещане за автентичност на заобикалящия ни свят и неговите реалности. Беседите, които ни подготвяха и изнасяха специалистите допълнително обогатиха учебния материал, и засилиха интереса и привлякоха още повече вниманието на учениците към преподаваните на място уроци. Провокира се интереса на учениците към родното, уважение към традициите и гордост от културното наследство на нашия народ. Проведе се образователен процес в различна и нетрадиционна среда извън училище, чрез създаване на нестандартни условия за експериментална и творческа работа на учениците. Обогатиха се и се оптимизираха формите на обучението, чрез търсене, извличане и анализиране на информация от различни източници. В резултат на това учениците могат да моделират предмети, представящи традиционните занаяти в родния край, да анализират и проучват експонати от музея, познават творчеството на художници от родния край. Изложбата бе открита с изпълнение на пиано на Симеон. За съвместната ни работа разказа уредникът на галерията д-р Деница Александрова.
Продължават успехите на раховчетата
Отново имаме повод за гордост. Пристигнаха поредните златни медали. От финалния кръг на Националното състезание "Моята родина" - златни медали: Денислав Стоянов, Денислава Бочукова и Александър Моллов, сребърен медал - Ивона Русева, бронзов медал - Радослав Гатев и грамота за отлично представяне на Виктор Канев и Ралица Георгиева. Годишни резултати от Националното състезание по функционална грамотност "Таралеж" - златни медали: Денислава Бочукова, Ивона Русева, Радослав Гатев и Александър Моллов. Национално състезание "Математика за всеки" - Ивона Русева на 4 място от 46 четвъртокласници в област Велико Търново. Републикански шампион по борба свободен стил - Денислав Сахатчиев.
Посещение на крепостта "Ряховец"
Продължава работата ни по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Този път имахме емоционална среща с мястото, където е възникнал нашият град през Средновековието - крепостта "Ряховец". Наш гид беше заместник ръководителя на разкопките Мая Иванова. Тя умело провокира интереса на раховчетата в първото за тях посещение на археологически обект в процес на проучване. Разказа им кои са задължителните правила за работа на терен, каква е последователността на извършваните дейности, какви уреди и помощни средства използват археолозите. Научихме от кога датира своето съществуване крепостта, какво е предназначението и значението ѝ. Какви разкрития са направени от археолозите и какво предстои да се разработва. Обещахме си отново да се върнем на крепостта и да участваме в археологическите разкопки.
За чиста градска среда
След като раховчетата направиха пролетно почистване на района около училището, те решихме да почистим и близкия до училището градски парк „Христо Ботев“. Разделени по групи обходихме целия парк и събрахме разделно отпадъците. Най-много боклуци открихме около пейките и беседките, в които отдъхват горнооряховчани и майки с деца. С тази наша инициатива, искаме да ангажираме вниманието на гражданите на Горна Оряховица да пазят чиста и красива градската среда и се надяваме грижата за природата да се превърне в ежедневие на всички.
Отлични резултати за нашите раховчета от трети кръг на международно състезание „Математика без граници“. За пореден сезон те участваха в пролетния кръг на Международния математически турнир „Математика без граници“. 3 медала са оценка за знанията на младите математици и резултат от трудолюбието, таланта и упоритосттта им. Изключително висок резултат постигна Денислава Бочукова Тя е с най-добро постижение в област Велико Търново и заслужи единствения сребърен медал. Ивона Русева и Радослав Гатев се закичиха с бронзови медали. „Математика без граници“ е състезание, което се провежда в три кръга през учебната година – есенен, зимен и пролетен. В пролетния кръг са участвали 15 723 участници от 23 страни – Австралия, Азербайджан, България, Виетнам, Естония, Индонезия, Казахстан, Канада, Малта, Полша, Румъния, Русия, Република Северна Македония, Сингапур, Словения, Сърбия, Тайван, Туркменистан, Турция, Узбекистан, Украйна, Филипините и Черна гора.
На гости на горнооряховските полицаи В Дните за кариерно развитие посетихме РПУ. С любезните домакини си припомнихме за правилата за безопасно движение по пътищата, как и къде можем да караме велосипеди и тротинетки, как да се возим в автомобила. Разследващите полицаи ни показаха как се "обработва престъпление", как се снемат отпечатъци от местопрестъплението. Имахме възможност и ние да влезем в ролята на следователите и да снемаме отпечатъци. Показаха ни полицейското оборудване, което използват по време на работа каска, щит, палка,патрони. С признателност към труда на полицаите им подарихме рисунки, на които раховчетата са показали как виждат професията на полицая през техния поглед и червени рози за "благодарност, че ги има".
Урок в СТЕМ центъра на училището Съвременните тенденции в обучението по „Човекът и природата” са насочени към изграждане на научни компетентности и овладяване на подходи и стратегии за преподаване, учене, повишаване знанията на учениците по учебния предмет. Познавателните процеси в обучението по “Човекът и природата” се активизират чрез съвместната употреба на традиционни и съвременни методи на преподаване. Главна роля за овладяването на знанията и уменията както и прилагането им има интегративния им характер. Конструирането на знанията посредством прилагането на STEM подхода, осигурява на учениците свързването им с житейски ситуации близки до тях и подпомага тяхната трайност, и практическа приложимост. Овладяването на трайни природонаучни знания по области на компетентност в четвърти клас може да се осъществи чрез прилагане на иновативни методи на преподаване: учене чрез правене, учене чрез преживяване, проектно-базирано обучение съчетани с информационните технологии и интерактивна STEM образователна среда. След като изучихме органите на хранене и дишане, имахме възможността в СТЕМ центъра на училището да проведем час, в който с помощта на софтуера Zspice да разгледаме устройството на дихателната и храносмилателната системи, да ги "разглобим" и "сглобим", и да затвърдим знанията си за органите от тези системи.
Успешните раховчета За пореден път раховчетата показаха, че са от знаещите и можещи деца. Камелия Бочева и Ивона Русева мериха сили с връстниците си в Националните кръгове на състезанията по Spelling Bee и Компютърно моделиране. И двете се представиха достойно в своите категории. Браво, момичета!
Глобални дни на действие – Дейност 1
Средно училище „Вичо Грънчаров“ се включи за втори път през тази учебна година в Глобалните дни за действие. Те са призив към всички по света да споделят активно дейностите си, насочени към един по-устойчив и зелен свят. Инициативата има за цел да демонстрира действията предприети от участниците в Програмата Екоучилища на Фондация за екологично образование и Българско движение „Син флаг“, както и съмишленици по целия свят, желаещи да допринесат за устойчивото общество. Раховчетата си спретнаха „Hell`s Kitchen“ в класната стая. Заедно „готвиха“ и аранжираха зеленчукови и плодови салати и сандвичи. Използваха много разнообразни и същевременно здравословни и вкусни продукти, от които забъркаха вкусотийките си. Всеки презентира своето кулинарно творение и сподели със съучениците си рецептата и продуктите, които е използвал, след което дружно похапнаха и си обещаха, че това че ще има и други такива безмесни дни. #GlobalActionDays , #LitterLessPlus , #GAIA2030 & #LitterLessCampaign
На 16 март се проведе Националното математическо състезание „Европейско кенгуру“, организирано от МОН. То е едно от най-популярните у нас. В него участваха ученици от цялата страна. Задачите, които решаваха математиците отговарят на учебното съдържание на общообразователната и допълнителната подготовка за съответните класове. В съревнование с 251 ученици от област Велико Търново Денислава Бочукова и Ивона Русева постигнаха по 78 т., които им носят III място. Достойно се представиха и Радослав Гатев с XI място и Александър Моллов - XIX място. Поздравления за отличното представяне на талантливите ни математици.
На 9 март се проведе Вторият кръг от Националното състезание „ Моята родина“, организирано от Асоциация „Образование без граници“. В престижното състезание участваха училища от цялата страна. Този кръг бе посветен на 175 години от рождението на Христо Ботев. Раховчетата отново се представиха достойно като завоюваха 4 златни, 1 сребърен и един бронзов медал. Със злато заслужено се окичиха Денислава Бочукова, Денислав Стоянов, Ивона Русева и Александър Моллов. Радослав Гатев е сребърен медалист, а Виктор Канев е носител на бронзово отличие. Грамоти за отлично представяне получи Ралица Георгиева .
Приключи шестият етап от Националното състезание "Таралеж", разработено върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS. В Модул 1 , "Английски език" се включиха и раховчетата. Модулът обхваща учебния материал за съответния клас по английски език. Максималният брой точки, който могат да получат учениците е 30. Всички се представиха отлично и показаха знания и умения придобити в часовете, Камелия Бочева получи максималните 30 точки. Достойно се представиха и Светослава Неделчева, Денислава Бочукова, Ивона Русева, Елина Йонова и Радослав Гатев.
В Международния ден за борба с туберкулозата наши гости бяха мед. сестра Жанета Николаева и младежите от БЧК. Те ни разказаха за заболяването, симптомите, по които можем да го открием и профилактиката, за да се предпазим от това заболяване.
Посещение в Банка "ДСК" В часа по технологии и предприемачество гостувахме на работещите в Банка "ДСК". Запознахме се с професията на банкерите и работа на работещите в банката. Госпожа Малина Тошева ни разказа за операциите, които се извършват - кредитиране, финансиране, банкиране. Показа ни различни валути и как можем да познаем дали банкнотите са истински или фалшиви. показа ни и различни банкови карти и ни разказа коя кога и при какви условия се полза. Научихме какво е заем, лихва, спестяване и кога можем да получим "тийн" карта, с която да използваме средствата си. Получихме и подаръци за бъдещите ни пластични карти.
Отново в Историческия музей Осъществихме второто си посещение в Историческия музей, свързано с работата ни по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Този път темата на нашия урок бе "Строители на Княжество България". Раховчетата бяха направили презентации за Стефан Стамболов, Тодор Бурмов, Константин Стоилов и Петко Каравелов, които представиха пред съучениците си и музейните работници. Екскурзоводите ни разказа интересни факти за периода на тяхното управление и развитието на България в следосвобожденския период.
Сребърни медали от зимния кръг на "Математика без граници"
Приключи зимния кръг на международното състезание по математика "Математика без граници". Отново силно представяне на раховчетата. Дениславка и Ивка се окичиха със сребърни медали - два от четирите за областта. И двете имат по 29 т., а Алекс и Ради с резултати близки до бронзовите медали.
Отлично представяне на Областните кръгове на олимпиадите и състезания Известни са вече резултатите от Областните кръгове на ученическите олимпиади. В състезанието по компютърно моделиране Ивка се класира на 1. място в областта с 84,5 т., което автоматично я класира за националния кръг. Отлично се представиха и Ради и Алекс. Олимпиадата по математика Ивка е с трети резултат- 14 т., Дениславка с четвърти, а Ради с осми от 73 ученици от цялата област. В състезанието по музика "Ключът към музиката" в областния кръг се явяваха Камелия, Денислав Стоянов, Денислава, Александър, Радослав и Александър.Отново силно представяне - Ками - 69 т., Дени Стоянов - 64 т., Алекс - 63 т., Дени и Габи по 60 т. и Ради - 58 т. Браво, раховчета!
Поощрителна награда Национален конкурс "Свети Трифон Зарезан"
За 20-та поредна година в гр. Сунгурларе се проведе Националния конкурс за детска рисунка "Свети Трифон Зарезан". Организатори на конкурса са МОН, НДД, РУО-Бургас, Община Сунгурларе и ЦПЛР-ОДК Сунгурларе.Целта на Националния конкурс "Свети Трифон Зарезан" е да се съхрани и популяризира българския народен обичай "Трифон Зарезан" и да се насърчава развитието на детското творчество, талант и въображение. В него се включиха със свои рисунки Елинка, Габи, Ками и Алекс. За наша радост Алекс е отличен с поощрителна награда за своята рисунка "Болярско вино". Рисунките на момичетата също са много хубави. Поздравления за всички! Продължавайте да творите!
Вестител на доброто Ученици от училища в Горна Оряховица, извършили добри дела през 2022 г., бяха отличени с плакети и грамоти. Наградите „Вестители на доброто“ се присъждат ежегодно от Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН), в рамките на инициативата „Вестители на доброто“. Отличията на добротворците бяха връчени от кмета инж. Добромир Добрев, който заедно със секретаря на комисията Владимир Врангов дойде на място в училище и отличиха с пракет и грамота нашето раховче Виктор, тъй като е намерил и върнал на собственика му портмоне, съдържащо голяма сума пари. Браво, Вики!
Започна вторият етап на Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“
Осъществихме първото си посещение в Историческия музей, в който ще гостуваме още 4 пъти. Основна тема на разговор бе заложената в програмата по човекът и обществото ИУЧ "Търновската конституция". Любезните ни домакини ни разказаха много интересни факти за Учредителното народно събрание и приемането на първата демократична българска конституция.
Гости в час по музика В часа по музика на гости ни бяха учениците от музикалната паралелка и господин Печикамъков, учител по музика в училището ни. Те ни разказаха за народните инструменти, демонстрираха ни как се свири на тях. Децата имаха възможност да се докоснат до всеки един от инструментите. Изпълниха ни "Тракийска ръченица". Удоволствие беше да потопим в магията на нашия фолклор.
Високи резултати в Национално състезание "Таралеж"
Приключи третият етап от Националното състезание "Таралеж", разработено върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS. В Модул 1 , "Български език" се включиха 6 раховчета. Модулът обхваща учебния материал за съответния клас по български език и литература. Максималният брой точки, който могат да получат учениците е 30. Всички се представиха отлично и показаха знания и умения придобити в часовете - Дениславка, Елинка, Алекс и Ради получиха максималните 30 точки, а Ивка и Раличка - 29 т. . Поздравления за всички участници и успех в следващите етапи на състезанието.
"Здравословният" час на класа В часа на класа ни гостува медицинската сестра в нашето училище г-жа Жанета Николаева. Заедно с нея си говорихме за здравословното хранене и здравословната пирамида. Акцентирахме върху важността на водата и спортуването за нашето здраве. Всяко дете получи книжката "Здравословното хранене-ключ към успех в училище" има възможност да провери като попълни теста в нея дали се храни здравословно.
Всеки може да допринесе за опазването на околната среда от замърсяване с отпадъци. С малки усилия мястото, където живеем, учим или работим, би могло да се превърне в по-чисто и по-приветливо. Ето защо учениците от начален етап започнаха да разделят боклука и да събрат разделно отпадъците в класната стая. Това се случи с изпълнението на дейностите по Програма Екоучилища, по която училището работи от тази учебна година. Във всички класове се проведе разяснителна кампания от техните представители в Екокомитета към училището. Малките ученици са убедени, че разделното събиране е най-интелигентният начин за управление на отпадъците. Знаят защо и как да изхвърлят отпадъците разделно и оттам да прехвърлят знанията си вкъщи, за да помогнат за спасяването на планетата.
Приключихме първия етап от работата ни по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда"
Новата година започва с поредната ни среща с изкуството. Днес главна тема на диалог беше Графиката със специфичните за нея изразни средства, технологични особености и характерно излъчване. Децата с интерес откриваха произведения на графичното изкуство сред изложените в национална изложба ЗИМЕН САЛОН и живо споделяха впечатленията си. Похвалиха се с нови рисунки, вдъхновени от предишните посещения при нас, които скоро ще може да видите и окачени по стените на Малка зала в галерията. С тази пета последна среща, реализирана по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ имахме възможността да създадем връзка на децата с изкуството, превръщайки галерията в наистина достъпно пространство, носещо усещането за близост с изкуството, което не съществува като откъсната абстрактна реалност, а е пряко отражение на заобикалящата ни действителност!
Прекрасен завършек на календарната година
Поредното отлично представяне на раховчетата е в състезанието „Таралеж Природа“. Модулът обхваща учебното съдържание по околен свят за втори клас и човекът и природата за трети и четвърти клас. В този етап на състезанието се включиха 21 ученици от втори до четвърти клас,като 8 са от нашия клас. Максимален брой 30 точки постигнаха 10 ученици, а 7 от тях са раховчета - Елина Йонова, Денислава Бочукова, Ивона Русева, Александър Моллов, Радослав Гатев, Денислав Стоянов и Ралица Георгиева. Поздравления за представянето и успех в следващите етапи на състезанието.
По време на четвърто ни посещение в Художествената галерия по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ обсъждахме Скулптурата като вид изкуство. Благодарение на експонираните в галерията пластики, се запознахме с разнообразието в материалната канава, представено чрез произведения, реализирани от дърво, мрамор, бронз. Вдъхновени от предишните посещения в галерията, децата показаха и направените от тях до този момент рисунки, представящи митологични образи, перспективни изменения в пространството, овладени топли, студени и локални цветове. Остава ни още една среща с уредничката на галерията, която предстои да се проведе през новата 2023 г.
Интегриран урок по математика
Раховчетата имаха интегриран урок с прилагане на модела на съвместното преподаване /co-teaching/, при който учители работят заедно в класната стая. В часа по математика заедно с нас беше майката на Ради, която е и учител по математика в нашето училище. Заедно разпознавахме геометрични тела, решавахме задачи свързани с тях, а в края на часа разкодирахме любопитни факти за триизмерните тела, закодирани в QR кодове.
Нов повод за гордост Раховчетата участваха в първия кръг на състезанието за родолюбци „Моята родина“, организирано от Асоциация „Образование без граници“. В престижното състезание участваха училища от цялата страна. Тазгодишното издание е посветено на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски, 200 години от рождението на Добри Чинтулов и 150 години от рождението на Яне Сандански. Състезателните теми следват учебното съдържание по „Човекът и обществото“ за 2-4 клас и „История и цивилизация“ за 5 - 12 клас. Отлично се представиха Денислава Бочукова, Александър Моллов, Виктор Канев и Денислав Стоянов, които заслужено се окичиха със златни медали. Ивона Русева и Радослав Гатев са носители на бронзови медали. Грамота за отлично представяне получи Ралица Кирилова. Постиженията на учениците са повод за гордост и радост, както на учители, така и на родители.
Отлично представяне в "Таралеж - Общество"
Приключи и вторият етап от Националното състезание "Таралеж", разработено върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS. В Модул 1 , "Общество" се включиха ученици от всички класове в начален етап на СУ Вичо Грънчаров“. Модулът обхваща учебния материал за съответния клас по родинознание за първи и втори клас и човекът и обществото за трети и четвърти клас. Максималният брой точки, който могат да получат учениците е 30. Нашите раховчета се представиха отлично и показаха знания по история и география на България. Дениславка, Ивка, Алекс и Ради постигнаха максималния брой от 30 точки. Отлично се представиха и Дени Стоянов, Вики и Раличка.
Продължават срещите в Художествената галерия
Третото ни посещение в галерията свързано с дейностите по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. "Мит и легенда" беше темата на днешния разговор, която провокира поредица въпроси у децата, разглеждайки настоящата изложба на Анна Тихонова-Йорданова. Богата в разнообразното си съдържание, експозицията ни вдъхнови за размисъл върху реалното и фантастичното, като една цялостна, неотделима комбинация, съчетаваща митичното в себе си. Децата с интерес откриваха множество от преплетени образи на действително и въображаемо, разпознавайки определени персонажи от библейския и древногръцки епос. Етапът на творчески процес продължава през месец декември.
Поредните успехи на раховчета
Приключи състезанието по английски език от цикъла "Многознайко". За пореден път раховчетата показаха, че знаят и могат да прилагат на практика наученото. Със златни медали се окичиха Светослава Неделчева и Елина Йонова, Камелия Бочева и Радослав Гатев са сребърни медалисти, а Денислава Бочукова е носител на бронзов медал. Поздравления за всички и пожелания за нови успехи!
Ден на християнското семейство За Деня на християнското семейство Сисито беше направила постер, чрез който разказа на съучениците си за празника. Заедно обсъждаха и коментираха ценностите, които са присъщи на семейството.
Чудесно представяне в есенния кръг на "Математика без граници"
Нашите математици отново показаха знания и се представиха отлично в есенния кръг на Международното математическо състезание "Математика без граници". В надпревара със своите връстници се впуснаха Ивка, Дениславка, Алекс и Ради. Заслужено Ивка получи златен медал, а Дени - бронзов. На Алекс не му стигна една точка за медал. Много добро представяне направи и Ради. Успех в следващите кръгове!
Отново в Художествената галерия Днес в галерията се проведе втората ни среща с уредничката на Художествената галерия д-р Деница Александрова, във връзка с участието ни в Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Локалният цвят беше главна тема на разговор, като децата имаха възможността да анализират харесвана от тях картина, определяйки основната цветност и особеностите на цялостното колоритни звучене в произведението. Вдъхновени от настоящата изложба, учениците продължиха етапа от творческия процес, започнал миналата седмица, който ще завърши с изготвянето на творба, отразяваща целия период на гостуване в галерията. Очакваме с нетърпение следващата ни среща с галеристката и вече наша приятелка!
Краснописец-будител
В навечерието на Деня на народните будители си направихме конкурс по краснопис посветен на будителите "Краснописец-будител" Раховчетата се включиха с желание и вложиха много старание при изписването и украсяването на страничка от книгата посветена на будителите. Всички се справиха отлично, но между тях се отличиха тези, които изписаха вярно и красиво текста за определен будител, украсиха и оцветиха старателно.
Открит урок в ГЦОУД На 27. 10.2022 г. беше проведен открит урок в час по Организиран отдих и физическа активност на тема " Състезателни игри". По желание на децата, игрите бяха по подобие на надпреварите в "Игри на волята". Трасето включваше различни компоненти като пъзели, въпроси свързани с учебното съдържание, скачане с чували, игри за точност, баланс и ловкост. Учениците участваха с голямо желание и показаха умения, знания и чудесна работа в екип.
Започна работата по поредния ни проект
Днес бяхме на гости в Художествена галерия „Недялко Каранешев“, в която ще гостуваме още 4 пъти. Участваме в Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ и избирахме като една от изнесените извън сградата на училището локации, Художествената галерия. Основна тема на разговор бе заложената в програмата по изобразително изкуство проблематика за перспективните особености в пространството, или така познатите „поглед отгоре“ и „поглед отдолу“, разграничаването на топлите от студените цветове и видовете изкуства с характерните за тях изразни средства. Вдъхновени от изложените в Голяма зала произведения, учениците започнаха първи етап от творчески процес, който ще завърши с изготвянето на творба, отразяваща целия период на гостуване в галерията.
На гости на нашите приятели от Горски разсадник Джулюница
Част от раховчетата имаха възможността и удоволствието отново да посетят Горски разсадник в с. Джулюница по покана на Директора на ДГС Горна Оряховица. Там бяхме през пролетта и помогнахме на работниците да посеят семена, от които ще поникнат иглолистни фиданки. Днес видяхме "плода на нашия труд" - красиви млади борови фиданки, които ще бъдат засадени през тази есен и ще дадат началото на нова гора. А днес наблюдавахме как се подготвя почвата за засаждане на дъбови фиданки. Посяхме жълъдчетата, от които ще поникнат фиданките на червен канадски дъб и помогнахме на работниците да ги заровят в земята. Очакваме след година да видим младите фиданки. Нашите домакини ни бяха подготвили изненади - апликирахме есенни картички с естествени материали от гората, които станаха много красиви.
Наши гостенчета бяха бъдещите първолачета от ПГ "Маргаритка" на ДГ "Здравец". Вълчо (Стаско) ги разведе из училището и им показа, че ученето може да бъде и забавно.
Първи успехи от състезания Приключи първият етап от Националното състезание "Таралеж", разработено върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS. В Модул 1 , "Изкуство" участваха Габи, Ели, Ками и Монката. Темите, по които рисуваха бяха "Пясъчен замък", "Водно конче" и "Игри с шейни". Рисунките бяха оценявани по 7 критерия, като максималният брой точки, който могат да получат е 21. Всички се представиха отлично, но Габи успя да покрие всички критерии и получи максималните 21 т. Поздравления за всички участници и успех в следващите етапи на състезанието.
Гости от ДГ "Щастливо детство" Днес наши гости бяха малчуганите от група "Мечо Пух" на ДГ "Щастливо детство". Разходката в нашето училище започна от "Вълшебната стая", където ги заведоха Червената шапчица и Кумчо Вълчо. Там се забавляваха като свириха на виртуалното пиано, играха с есенни листа, броиха и събираха диаманти, играха футбол. Показахме им и как се решават задачи чрез движение.
Среща с Мадлен Радуканова Мадлен Радуканова, която беше част от ансамбъла по художествена гимнастика, спечелил олимпийско злато за България в Токио опреди две години, беше гост на СУ „Вичо Грънчаров”. Посещението на „диамантеното момиче” предизвика истинска еуфория в училището, а най-малките ученици едва не задушиха гостенката си в стремежа да я докоснат, да се снимат с нея и да вземат автограф. Гостуването в СУ „Вичо Гръначаров” е част от инициативата „Година на благодарността”, която Мадлен е започнала в началото на тази година. Идеята е да се срещне с колкото се може повече деца и младежи в различни градове, за да им покаже добрия пример и да ги мотивира да следват мечтите си, да работят и да вярват в успеха. На срещата присъстваха и нашите медалисти - от балетни конкурси Светославка, математичките Ивка и Дениславка и Денислав Сахатчиев - младата ни надежда в борбата.
Среща с децата от ДГ "Елена Грънчарова" Наши гости бяха децата от ПГ на ДГ "Елена Грънчарова". Посрещнахме ги в класната ни стая, показахме им как учат "големите" какички и батковци. Кумчо Вълчо и Червената шапчица им показаха училището ни. Забавляваха се във "Вълшебната стая", решаваха задачи с "Джъмпидо", наредиха пъзел с портрета на патрона на детската градина Елена Грънчарова.
Различният час
Днешният час по човекът и природата беше по-различен, тъй като го проведохме в СТЕМ центъра на нашето училище. Имахме практическо занятие на тема "Измерване на температура". В лабораторни условия измервахме температурата на водата, на въздуха и на човешкото тяло. Разгледахме различни термометри и лабораторни съдове.
Семейна събота на "Ксилифор" В началото на годината за пореден път деца и родители отдъхваха и се забавляваха заедно сред природата в местността "Ксилифор". Барбекю, игри, забавления и приятни раздумки.
„Капачки за бъдеще“ По традиция Раховчетата се включиха в инициативата „Капачки за бъдеще“, като предадоха най-много - 40 кг. Събраните средства ще бъдат предоставени за закупуването на детска линейка. Правим го, защото вярваме, че България и светът като цяло могат да станат едно по-приятно за живеене място, когато всеки от нас започне да полага ежедневни усилия за това. Благодарим за съдействието на фирма "Еконт".
Разходка до Котел и Жеравна
В началото на учебната година успяхме да осъществим отдавна плануваната екскурзия до гр. Котел и АИР Жеравна. Посетихме Пантеона на котленските възрожденци, където научихме за живота на Раковски, д-р Петър Берон, Софроний Врачански и други видни котленци. Поклонихме се пред саркофага с тленните останки на "бащата" на борбата за освобождение Раковски. С интерес разгледахме уникалните експонати в най-големия в България Природо-научен музей. Видяхме изчезнали, редки и застрашени растителни и животински видове. В АИР Жеравна посетихме къщата музей на писателя Йордан Йовков, където ни разказаха интересни неща за неговия живот. Насладихме се на уникалната архитектура, автентичните възрожденски къщи. Наслаждавахме се и на уникалната ни природа и пъстротата на есента.
На старта на новата учебна година
Вълнуващ завършек на учебната година Учебната година завърши по нетрадиционен начин. Раховчета бяха по земите, където "започва България".Още в началото започнаха изненадите - получихме красива шапка и пакет лакомства от куриерска фирма "Еконт". Посетихме старите български столици Плиска и Преслав, Мадарския конник, Историческия парк в с. Неофит Рилски, Стария град Шумен и крепостта "Овеч". Припомниха си ученото в часовете по човекът и обществото. Видяха "на живо" скъпите за всеки българин места. Показаха знания за историята на Първото българско царство. Получиха свидетелствата си за завършен трети клас под "зоркия поглед" на хан Аспарух в Паметника "Създатели на Българската държава".
Превенция на водния травматизъм
Превенцията е една от приоритетните дейности в работата на Водноспасителната служба в БЧК – Велико Търново. Тя е насочена към намаляване жертвите в следствие на удавяне и се осъществява, чрез образователни програми. Акцент е работа с децата. Раховчетата се включиха в Програма за осъществяване на превенцията „ Приятели с водата“ за ученици от 1 до 4 клас. Тя е съобразена с възрастта на учениците и предлага теоретични и практични занимания, свързани с основните правила за водна безопасност. Героят ВоДичко разходи децата из чудесния свят на водата, показа им опасните места и ги научи как да се пазят. Обучението е с цел да разшири обхвата на все повече деца и младежи да получат знания и умения за безопасно контактуване с водата, и след лятната ваканция всички деца да се върнат в класните стаи.
В чест на празника на българската азбука и славянската култура грамоти за постигнати успехи в състезания и конкурси през учебната година получиха 5 раховчета: Ивона Русева, Денислава Бочукова, Радослав Гатев, Александър Моллов и Светослава Неделчева
Поредните успехи на раховчета
След отлично представяне в Първи и Втори тур на Национално състезание за функционална грамотност „Таралеж“, Дениславка и Ивка, заслужено извоюваха златни медали за постигнати максимални брой точки в отделните кръгове. Поздравления за упоритостта и показаните знания и умения!
Финал на Математика без граници
За втора година Ивка и Денито се класираха за участие във финалния кръг на Международното математическо състезание "Математика без граници", който ще се проведе на 02.07.2022 г. в гр. Несебър. Поздравления, момичета! Браво!
Приключи финалният кръг от националното състезание „Таралеж“ - втори тур, Комбиниран, организирано от Асоциацията за европейско образование и култура, със съдействието на Министерството на образованието и науката. Форматът на тестовете е разработен върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS и обхваща учебното съдържание за всеки клас по БЕЛ и математика, интегрирано със съдържанието по човекът и обществото и човекът и природата. В състезанието участваха Дениславка, Ели, Ивка, Алекс и Ради. Те показаха отлични знания. Максималният брой - 30 точки постигнаха Дени и Ели. Ивка и Алекс имат по 29 т., а Ради - 27 т. Всички получиха грамоти за отличното си представяне.
"Защо искам да се върна присъствено в клас?"
През пролетта "Акварел" ООД гр. Пловдив проведе конкурс на тема "Защо искам да се върна присъствено в клас?". Наградата е обзавеждане на класна стая с нови ученически маси и столове с модерен дизайн, удобни, красиви и с вграден иновативен софтуер. В конкурса се включиха Габи, Ели, Ивка, Алекс, Ками и Сиси. Рисунките на Алекс, Сиси, Ками и Ивка, след гласуване във социалните мрежи, стигнаха до финалния кръг - "Оценяване от жури", за което те получиха грамоти за участие и подаръци.
Открит урок по занимания по интереси В навечерието на светлите Великденски празници учениците включени ГЦОУД – 3а,б клас представиха открит урок в час по занимания по интереси. Децата показаха знанията си за великденските празници, за техните традиции и обичаи, свързани с посрещането им. Особено емоционално протече изработването на поставки за яйца и зайчета, които децата направиха от яйца. Гостите наблюдаваха с голям интерес урока и заедно с децата преживяха радостта и вълнението на Празника на празниците – Възкресение Христово. В края на часа учениците получиха похвала и почерпка за отличното представяне.
"Аз обичам гората" Седмицата на гората е професионалният празник на лесовъдската колегия и служителите в горите и се провежда всяка година в началото на месец април.Тази година събитията се проведоха под мотото "Аз обичам гората". По покана на нашите приятели от ДГС Горна Оряховица ние посетихме заедно с родители "Горски разсадник" в с. Джулюница. Посрещнаха ни Директорът инж. Мила Стоянова и лесовъди от стопанството. Бяха подготвили много интересни беседи, игри и изненади. За начало всяко дете си направи бадж от дървено кръгче и получи шапка с логото на кампанията.. Лесовъдите ги запознаха с маркировката в гората и по нея те стигнаха до мястото за първата игра. Там научиха как се сади гора, по какъв начин се самозасаждат дърветата, кога и как се прорежда гората. Откриха самозасадили се фиданчици. По маркировката продължиха до мястото, където научиха кои са обитателите на гората, как и с какво се хранят и как оцеляват. Видяха следи от благороден елен, белези, които е оставил докато си "чеши" рогата и истински рог на елен. Следващото място, на което се спрях, беше мястото, където се отглеждат в контейнерчета борови фиданки. Засяха борови семенца и си пожелаха на есен да имат възможността и да посадят готовите фиданки. Обиколката из Разсадника продължи с интересни и забавни игри, от които научиха още интересни неща за горските обитатели. В края на разходката имаха възможност да си изработят от материали събрани в гората картички, които станаха много красиви. Всяко дете получи от инж. Стоянова подарък - борова фиданка, която да засадят в домашните си градинки, семенца от бор с указания как да ги посадят и помагалото "Лесовъд за един ден", с помощта на което ще продължим да учим нови и интересни неща за гората и нейните обитатели. Разделихме се с лесовъдите доволни от видяното и наученото за гората и с обещание за следващи срещи.
Поредните успехи от "Математика без граници" Вече са известни резултатите от пролетния кръг на Международното математическо състезание "Математика без граници". Отново чудесно представяне на Раховчетата. Ивка завоюва единствения златен медал сред третокласниците в област Велико Търново. Дениславка е носител сребърен медал. Отлично са се справили и Алекс, Ради и Вики, на които много малко не им достигна за медал. Поздравления, Раховчета-математичета!
"Капачки за бъдеще" И тази пролет Раховчетата се включиха в инициативата „Капачки за бъдеще“, която се провежда за десети път. Събраните средства ще бъдат предоставени за закупуването на трета неонатална детска линейка. Капачките, които децата предадоха са 48 кг и с това се наредиха на I място в училището.
Открит урок по човекът и природата
Днес имахме вълнуващо преживяване. Представихме открит урок по човекът и природата на тема „Органи на дишането. Дихателна система,“, който се проведе в СТЕМ центъра на училището. Урокът бе проведен хибридно, с интегрирано преподаване, заедно с госпожа Кенарева, учител по биология и здравно образование в нашето училище. Представени бяха съвременни методи, средства, нови подходи и технологии на преподаване, учене чрез практика и екипна работа. Наши гости бяха родители и педагогически специалисти от училището.
Чудесно представяне в математическото състезание "Европейско кенгуру"
Състезанието се проведе на 17 март 2022 г. В него заедно с 231 връстници си мериха сили Ивка, Ради, Дениславка и Алекс . Ивка и Ради се класираха на II място с резултат от 70 от 100 възможни точки. Достойно се представиха и Дени с 58 т. -VIII и Алекс - с 53 т. на XIV място. Поздравления, деца! Страхотни сте!
Малките Раховчета четоха заедно с големите Раховчета В месеца на четенето отново бяхме заедно с големите Рховчета от VII“б“ клас. Този път четохме откъси от любимата на милиони деца по света книга на Ерих Кестнер „Хвърчащата класна стая“. Разговаряхме за смелостта, добрината и приятелството на героите от романа. Седмокласниците препоръчаха на малките си приятели книгата с обещание, че тя ще им хареса и ще се забавляват с героите ѝ.
Поредните отличия в Националното състезание "Таралеж" На 23.03.2022 г. се проведе националното състезание „Таралеж“ - част от първи тур, модул Английски език, организирано от Асоциацията за европейско образование и култура, със съдействието на Министерството на образованието и науката. Форматът на тестовете е разработен върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS и са съобразени с учебното съдържание по английски език. В състезанието участваха 6 Раховчета. Децата се справиха отлично с поставените задачи. Максималният брой - 30 точки достигна Сисито. На Ками не ѝ достигна една точка, а Ели, Ивка, Ради и Алекс показаха отлични знания, за което получиха грамоти и изпълниха с гордост своята учителка по английски език Диана Николова. Пожелаваме им успех и на финалния кръг от състезанието!
В чест на 200 годишнината от създаването на училището ни, днес деца и родители засадиха люляци около него. Освен отбелязването на годишнината, с това децата продължават дейностите си по опазване на природа в родния край и грижите за нея.
Поредната награда с участието на Раховчетата Децата включени в ГЦОУ III а, б, заедно с госпожа Божкова, взеха участие в мартенски конкурс организиран от читалище "Христо Ботев" с. ЦЕНОВО. Темата бе със заглавие : "Мартеница направи, светла мисъл изпрати!". С желание изработиха две мартеници, които изпратиха до читалището. Усилията им бяха възнаградени с грамота, благодарствено писмо и награда.
1 - 8 март 2022 г. - Седмица на баба Тази година дните от 1-ви до 8-ми март посветихме на нашите баби.
Баба Марта В първия ден на месеца наша гостенка беше бабата на Дени Стоянов, която ни разказа легенди за Баба Марта, за обичая свързан със закичването с бяло-червен конец. Заедно с нея усукахме традиционната българска мартеница и се закичихме за здраве.
Ден преди Националния ни празник наши гости бяха бабата и прабабата на Алекс. Заедно с тях присъствахме на училищното тържество посветено на празника. Облечени в народни носии, почетохме паметта на героите и се включихме в традиционното хоро. Баба Галя, която е невероятна цветарка, ни разказа какво е необходимо, за да поникне, порасне и цъфне едно цвете и какви грижи трябва да полагаме за него. Заедно с нея засадихме луковички на лалета, на които осигурихме необходимите условия за живот и ще полагаме грижи за тях. Прабабата на Алекс е била учителка в начален етап, но от 28 години е пенсионерка. С нея решавахме задачи, рецитирахме, разказвахме за миналото на нашата родина. Показахме ѝ как учим в съвременното училище.
В третия ден от Седмицата на бабата на гости ни бяха бабите на Вики и Ивка. Баба Пепи ни показа как се меси пита. Заедно с нея всички пресяваха брашното, месиха, точиха. Разказвахме си за хляба и неговата святост. Всички "оцапаха"с голямо желание и интерес ръчички и се докоснаха до хляба български. След като питката стана готова, бабата на Ивка, която е и управител на училищния стол, я опече. Стана много вкусна и си я хапнахме сладко-сладко.
Ден преди Международния ден на жената, наш гост беше бабата на Сиси. Тя беше подготвила за нас прекрасен урок за майката. За съжаление в последния момент се появи причина да не присъства лично, но ние четохме и разсъждавахме върху произведенията, които тя ни беше подготвила. Запознахме се с легендата за Бог и ангела-пазител на всяко бебе. Беше ни много интересно и с нетърпение я очакваме да ни гостува пак.
СЪСТЕЗАНИЕ “SPELLING BEE” УСПЯ ДА НИ УСМИХНЕ Състезанието Spelling Bee е едно от интересните състезания по английски език , в което учениците мерят сили в спелуването на думички на английски език. В него участваха Ками, Ели, Ивка и Ради. В Spelling Bee Junior Ками остана на финала с ученичка от 4. клас и зае почетното 2-ро място. Поздравления за всички!
Достойно представяне на състезание "Таралеж", модул математика
На 25.02.2022г. се проведе националното състезание „Таралеж“ - част от първи тур, модул Математика, организирано от Асоциацията за европейско образование и култура, със съдействието на Министерството на образованието и науката. Форматът на тестовете е разработен върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS и са съобразени с учебното съдържание по математика за трети клас. В този кръг участие взеха Ивка, Дениславка, Алекс, Ради и Вики. Всички се представиха достойно. За втори път в това състезание максимален брой точки - 30, постигнаха Ивка и Дени. Към тях се присъедини и Алекс. Стискаме палци и за състезанието по английски.
Отлично представяне в зимния кръг на "Математика без граници"
Излязоха резултатите от зимния кръг на Международния математически турнир "Математика без граници". Отново раховчетата са се представили отлично. Ивка ще се окичи със сребърен медал, а Дениславка и Алекс с бронзови. Достойно се представиха и Ради и Вики, но мъничко не им достигна за медал. Поздравления за чудесното представяне и успех в следващите кръгове.
Бронзов медал от математически турнир "Иван Салабашев"
В началото на м. декември се проведе 30-тият юбилеен Национален математически турнир "Иван Салабашев". Участие в него взеха Ради, Ивка, Дениславка и Алекс. Традиционно раховчетата се представиха отлично, а Ради се окичи с бронзов медал. Поздравления за успеха!
Поредни успехи на раховчетата
В началото на месец февруари се проведе „Тур 1“ от Националното състезание за проверка на функционалната грамотност "Таралеж", модул Български език и литература, организирано от Асоциацията за европейско образование и култура, със съдействието на Министерството на образованието и науката. Форматът на тестовете е разработен върху методологичната основа на международните образователни състезания PISA и PIRLS и са съобразени с учебното съдържание по предметите за съответния клас. За първи път в него взеха участие 5 раховчета. Децата се справиха отлично с поставените им задачи, обхващащи учебния материал по български език за трети клас. Максималния брой 30 точки получиха Дениславка и Ивка. Отлично се представиха и Светославка, Ради и Алекс. Поздравления за всички и успех в модул Математика през месец март.
Отлично представяне на първите математически турнири Стартираме учебната година с два златни медала от есенния кръг на "Математика без граници". Златото ще окичи гърдите на Ивка и Дениславка. Отлично представяне и в Софийски математически турнир на Ради, Дениславка и Алекс. Поздравления и за Алекс, Дени Стоянов и Вики, които се включиха в математическата надпревара. Успех на всички в следващите турнири.
Поредната семейна събота Осъществихме поредната семейна събота. В местността "Ксилифор" раховчета и родители заедно отдъхваха и се забавляваха сред природата. Спретнахме си барбекю, игри на воля и много смях.
Първи уроци по залесяване Заедно с лесовъдите от ДГС Горна Оряховица и неговия директор г-жа Мила Стоянова имахме удоволствието да помогнем за залесяването на района около хижа "Божур". Лесовъдите разказаха на Раховчетата за засяването, залесяването и отглеждането на фиданки на черен бор. Показаха и обясниха как става самото засаждане. Децата заедно с горските работници и своите родители, които отново бяха рамо до рамо с тях, усърдно се трудиха и засадиха фиданките на специално подготвения за това терен. Служителите на ДГС организираха състезателни игри, свързани с живота на горските обитатели. За добре свършената работа децата получиха книжки, от които ще научат за живота в гората и нейните обитатели. От своя страна те подариха на горските служители рисунки, които нарисуваха специално за тях. Получихме покана напролет отново да гостуваме на служителите от ДГС, но този ще ни покажат Разсадника в с. Джулюница.
Денят започна с приятна изненада. Майката на Алекс, която е и управител на куриерска фирма "Еконт", зарадва раховчетата с подаръци за това, че опазват околната среда и участват в благотворителни каузи. Всяко дете получи детска енциклопедия и лакомства, с пожелание да продължават да се грижат за природата. Благодарим от сърце!
Капачки за бъдеще
За девети път се провежда кампанията „Капачки за бъдеще“. По традиция и ние се включихме в нея. Успяхме да съберем 33 кг. С тази инициатива ние не само ще помогнем да се съберат средства за закупуване на детска неонатална линейка, но и ще дадем своя принос за опазването на околната среда.
"Сливи за смет" Раховчетата се включиха в акция за събиране на хартиени отпадъци в подкрепа на Проект №BG16М10Р002-2.009-0045-С01 „Община Горна Оряховица ще работи за общество с „нулеви отпадъци“ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Дейностите в проекта са насочени към насърчаване разделното събиране и увеличаване на количеството събрани и предадени за рециклиране отпадъци от хартия и картон, намаляване на отпадъците от пластмасови изделия за еднократна употреба и подготовка за повторна употреба на отпадъци от текстилни облекла, генерирани на територията на Горна Оряховица. С общи усилия успяхме да съберем 55,500 кг хартия.
В час по "технологии" В часа по Технологии и предпремачество учихме как да се грижим за растенията. След като научихме как нашите растения могат да бъдат по-красиви, свежи и здрави, решихме да се погрижим за цветята в класната ни стая. Всички с желание и ентусиазъм се захванаха за работа. Едни от нас ги подрязаха и почистиха изсъхналите листа и клонки, други ги поляха. В края на часа всички дружно почистихме класната стая.
Продължават "различните" и интересни часове
Полицаи от РУ на МВР в Горна Оряховица бяха наши гости. Те ни изнесоха беседа по пътна безопасност . Припомнихме си нагледно правилните места и начините за пресичане на пътното платно при движение в града, местата за безопасна игра и отдих, като използвахме пътните знаци и "работещ" светофар, с които разполага нашето училище. По интересен начин униформените служители на реда ни запознаха с професията на полицая. Появата им в училище предизвика много вълнения и интерес. В достъпна форма те ни разказаха за динамичното си ежедневие и фокусираха вниманието на раховчетата към задълженията им да спазват правилата в училище и на пътя. Служителите на реда запознаха децата с особеностите на полицейската униформа и най-важните полицейски атрибути – нагръден полицейски знак, стоп-палка, радиостанция, бронезащитна жилетка, защитна каска, електрошокова палка, "истински" патрони и предпазен щит. Всяко едно от децата имаше възможност да се докосне до тях и поне за малко да се почувства част от полицейските сили. Истински фурор предизвика възможността да седнат в полицейската кола и сами да пускат светлинно-звуковия ѝ сигнал. Разделихме с обещанието за нови срещи.
Един по-различен час на класа. Тази седмица часът на класа бе по-различен. Запознахме се с устройството на велосипеда и правилата, които трябва да спазваме при управлението му. Имахме възможността да приложим и на практика наученото, като карахме електрически велосипеди марка "INfinit мосел Retro", с които разполага нашето училище. С помощта на г-н Караиванов, преподавател по Физическо възпитание и спорт в нашето училище и по-големите батковци, малките Раховчета се забавляваха истински, учейки се да карат тези "големи" и "яки" колела. Научиха и упражниха основните правила при качване, тръгване и спиране на велосипеда, къде и как трябва да се движат като мобилни участници в движението. Надяваме се до напролет да пораснем още малко и краката ни лесно да стигат педалите и този път вече да организираме състезание за най-добър велосипедист.
Раховчета и родители заедно сред природата В края на втори клас си обещахме учебната година да започне с екскурзия за деца и родители, но пандемичната обстановка отново ни попречи. Затова пък всички заедно излязохме сред природата. Такива съвместни разходки и забавления станаха традиция за нас. Големи и малки, спортувахме и се веселихме. Нашата разходка съвпадна с "Европейската седмица на мобилността". В много положителни емоции и прекрасно настроение преминаха незабелязано петте километра до поляната на х. "Божур". Деца и родители заедно се съревноваваха помежду си, за да спечелят поредната от 10-те игри по маршрута. Скачахме, бягахме, надувахме балони, смяхме се от сърце и много спортни дейности. На поляната ни чакаха още изненади - родителите бяха подготвили барбекю и лакомства за всички. Провеждането на такива "съботни разходки", се оказа добър вариант за прекарване на един съвместен ден на родители с деца, на взаимно опознаване и опознаване на природата.
И още успехи на математиците
На 12.06.2021 г. в Стара Загора се състоя полуфиналът на Международното математическо състезание "Математика без граници". В битка за класиране за финала се впуснаха Ивка, Денито и Ради. С много висок резултат - Дениславка - 36 т. и Ивка - 35 т., се класираха за финала, който ще се проведе през м. август в гр. Несебър. На Ради не му достигнаха само 2 т., но и неговото представяне е отлично. Поздравления за смелостта и упоритостта и на тримата и пожелания за успех на момичета в Несебър!
Хубав завършек на учебната година В края на учебната година пристигнаха и поредните медали завоювани от раховчетата, които взеха участие в 3-ти кръг на Ученическите състезания "Многознайко" "Родна реч", "Млад математик" и "Млад художник" и медалите от пролетния кръг на "Математика без граници" - 11 медала и една купа. "Родна реч": - Ивона Русева - купа и първо място; - Камелия Бочева - първо място и златен медал; - Елина Йонова - второ място и сребърен медал; - Радослав Гатев - второ място и сребърен медал; - Ралица Георгиева - трето място и бронзов медал. "Млад математик": - Ивона Русева - второ място и сребърен медал; - Радослав Гатев - трето място и бронзов медал. "Млад художник": - Елина Йонова - първо място и златен медал; - Камелия Бочева - трето място и бронзов медал. "Аз зная английски език": - Камелия Бочева - първо място и купа; - Елина Йонова - първо място и златен медал; - Ивона Русева - първо място и златен медал; - Радослав Гатев - първо място и златен медал
Скъпи Раховчета, родители, В деня на на нашето духовно начало ви пожелавам здраве, дръзновение, вяра, оптимизъм и много усмивки. Бъдете упорити и ученолюбиви, покорявайте науката, постигайте успехи! Честит празник!
Маратон на четенето По традиция м. май е обявен за месец на образованието, културата и духовността. Ние се включихме в инициативата "Ученици четат на ученици, родители четат на ученици." и "На мойто детство люлката е тук" - литературно четене на творби от български автори, посветени на родината, на българския език и светите братя Кирил и Методий. Наши гости бяха учениците от 4. "б" клас, с които заедно четохме любими български народни приказки. При нас беше и бащата на Ивка, който ни прочете своята любима приказка от детството си и ни разказа за ученическите си години. Предстои ни в Деня на музеите да направим виртуално посещение на Националния музей.
Бронзов медал за Ивка от квалификационен кръг на HKIMO На 18.04.2021 г. се проведе квалификационният кръг на Хонконгската международна математическа олимпиада (HKIMO). Състезанието е за деца от предучилищна възраст и ученици от 1. до 12. клас, съдържа 25 задачи и е с продължителност 75 минути. Задачите са от областите логическо мислене, алгебра, теория на числата, геометрия и комбинаторика. Всички са само с отворен отговор, а съдържанието им е съобразено с учебния план в Китай. Задачите за децата от предучилищна възраст и учениците от 1. до 4. клас са преведени на български език, а за учениците от 5. до 12. клас са на английски език. Състезанието се проведе онлайн, чрез платформа с видеонаблюдение и запис, администрирана от организаторите. Ивка отново се представи блестящо и получи бронзов медал за участието си. Медалистите от квалификационния кръг се класират за участие във финалния кръг на състезанието, който ще се проведе вероятно също онлайн.
199 години СУ "Вичо Грънчаров" 199 години от основаването си празнува СУ „Вичо Грънчаров”. Почти две столетия, през които училището задава тона в образованието в Горна Оряховица, както отбеляза зам. кметът Григор Минков, поздравявайки учителите и учениците от нашето училище. Празникът започна с тържествен ритуал пред паметника на патрона на училището – възрожденецът Вичо Грънчаров, дал тласък на читалищното и училищното дело в Горна Оряховица. Основни действащи лица в ритуала бяха гвардейците на нашето училище, които получиха специален поздравителен адрес от министър Красимир Каракачанов и плакет „Бъди войник” на Министерството на отбраната. След поднасянето на венец и цветя пред паметника, празникът продължи в Актовата зала на училището с награждаване на отличили се ученици. В награждаването на момчетата и момичетата, постигнали успехи през изминаващата учебна година, се включиха и гостите – зам. кметовете Григор Минков и Деница Коева, и директорът на Хуманитарната дирекция в Общината Милена Николова. Сред наградените са и Ивка, Дениславка и Ради. Те получиха грамоти за постигнати високи резултати в областта на математиката. Празникът продължи с виртуална изложба и концерт онлайн на страницата на училището във Фейсбук.
Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. Той е свързан с Тайната вечеря, по време на която е установено тайнственото причастие. Велики четвъртък крие много символика. На този ден според народните обичаи не се работи и се извършват много обреди, най-важният от които е боядисването на яйцата. На този ден се става рано, а навремето децата дебнели коя кокошка първа ще снесе. Първото яйце се боядисвало в червено. С него, още докато не е изсъхнало, се натъркват бузите и челата на децата за здраве. Традицията спазихме и ние заедно със съучениците ни от 2. "а" клас, г-жа Божкова и г-жа Бейска . Рано сутринта „боядисахме“ голямо червено яйце, което после украсихме заедно. Поставихме го пред училищните врати, за да носи късмет, здраве, радост и щастие на всички ученици от училището, на учителите и гражданите на града.
„Бъдещето“ засажда бъдеще
В часа по околен свят Раховчетата работиха по проект на тема „Обичам и пазя природата“. Разделиха се на екипи, като имаха възможност да изберат един от двата варианта: „Искам да уча в чист и красив дом“ или „ Искам да уча в чисто и красиво училище“. Всички екипи предложиха много интересни и оригинални идеи, реализацията на които, ще помогне да живеем в по-чиста и красива природа. Децата се обединиха около идеята да засадят дръвчета около училище, за които да се грижат. Има поне 21 причини, за да се засади дърво , но стара българска поговорка казва, че през живота си човек трябва да направи 3 неща : да засади дърво, да отгледа дете и да съгради дом. Заедно с родителите и директора на СУ „Вичо Грънчаров“ Нели Атанасова, направихме първата крачка към изпълнението на това поверие. Посадихме около училището 4 фиданки от канадски червен дъб, за които ще се грижим. С това поставихме началото на поредица от инициативи, които ще посветим на опазването на природата в нашия град и нашата планета Земя.
Поредните отличия за Ивка На 20 и 21 февруари се проведоха две онлайн математически състезания- "Първи стъпки към върха- 12 кръг" и "Математик - умник- 11 кръг". "Математик- умник" е състезание насочено към деца, които имат засилен интерес към математиката, надграждат знанията си с допълнителни занимания и имат състезателен дух. "Първи стъпки към върха" е състезание за ученици, които всеки ден откриват красотата на математиката. Задачите са върху учебния материал. Ивчето участва и в двете състезания. В "Първи стъпки към върха" се класира на I-во място и получи златен медал, а в "Математик- умник" - на II-ро място и е удостоена със сребърен медал. През м. април ще се проведат следващите кръгове от състезанията.
Седмица на майката Всяка година се чества Седмица на бащата. А защо няма седмица на майката? В спонтанен разговор с децата решихме в дните от 1 до 8 март да ги посветим на майките. Обявихме ги за "Седмица на майките". Поканихме ги да присъстват в часовете ни, да учат и се забавляват с нас. Голяма част от тях, които имат възможност, прегърнаха идеята ни и дойдоха в училище и в клас. Първа ни гостува майката на Ели, която в последния момент се разболя, но въпреки всичко осъществихме срещата си онлайн, а неин представител беше Ели. Забавлявахме се с играта, която ни беше приготвила "Виждам доброто в теб". Всяко дете каза нещо хубаво за съученика си и чу нещо добро за себе си. Приятно е да ти кажат, че си добър! При нас дойдоха и Баба Марта и нейната дъщеря Мартинка. С много смях и закачки майките на Ради и Раличка ни честитиха Баба Марта. Заедно отговаряхме на шеговити гатанки и майсторихме мартеници. Ден преди Националния празник с нас беше майката на Ивка. Наблюдава работата ни в часа по математика. Включихме се в традиционното хоро, посветено на празника, а след това тя стана наш учител в часа по околен свят. Беше различно и интересно. След 3-ти март ни гостува майката на Мони. Умножава и дели с нас в часа по математика, а след това заедно навлязохме в тайните на сладкарството. Разказа ни как се правят сладки с фонданово тесто. Беше ни подготвила заготовки, от които измайсторихме бисквитки - подарък за майките. Много забавно, нетрационно за нас, но вълнуващо и незабравимо преживяване. Нашето предизвикателство приеха и майките на Дени Стоянов и Йони. С тях учихме в часа по български език, търсихме думи в правописния речник, проверявахме правописа на трудни думи. Заедно изработихме красиви цветя от креп хартия, подарък за майките. Всички много се постараха и изработиха прекрасни букети. В Международния ден на жената при нас беше майката на Вики. Тя ни гостува през целия ден. Кулинарствахме в "Кухнята на мама Диди". Със здравословните продукти, които ни донесе, приготвихме оригинални и много вкусни сандвичи - радост за окото и стомаха. Денят завърши с изработката на поздравителни картички, с които Раховчетата да честитят празника на своите майки. Всяко гостуване разбира се завършваше с богата почерпка за послушните деца.
Баба Марта бързала..... и.... Отново имаме повод за радост. Читалище „Напредък-1870” град Лясковец и клуб „Млад етнограф” и Педагогически факултет на Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий” организираха конкурс за иновативна и автентична мартеница, пано и обемна кукла. За участие в него своите произведения са изпратили деца от цялата страна. Раховчетата се включиха като изработиха пано и кукла. И в двете категории са ни отсъдени първите места.
Математика без граници - зимен кръг Отново отлично представяне на раховчетата. В зимния кръг на Международното математическо състезание "Математика без граници" завоюваха 3 медала - Денислава Бочукова - сребърен, Ивона Русева и Радослав Гатев - бронзови.
Равносметката от втори кръг на състезанията "Многознайко" - 7 златни, 5 сребърни и 3 бронзови медала
Достойно представяне на Раховчетата в зимния кръг на "Многознайко". "Родна реч" - 5 златни и един бронзов. Денислава Бочукова - първо място и златен медал; Ивона Русева - първо място и златен медал; Елина Йонова - първо място и златен медал; Радослав Гатев - първо място и златен медал; Камелия Бочева - ърво място и златен медал; Ралица Георгиева - трето място и бронзов медал.
"Млад художник" - 2 златни, 3 сребърни и един бронзов медал: Елина Йонова - първо място и златен медал; Камелия Бочева - първо място и златен медал; Ивона Русева - второ място и сребърен медал; Денислава Бочукова - второ място и сребърен медал; Радослав Гатев - второ място и сребърен медал; Габриела Маймарева - трето място и бронзов медал.
"Млад математик" - 2 сребърни и един бронзов медал: Денислава Бочукова - второ място и сребърен медал; Ивона Русева - второ място и сребърен медал; Виктор Канев - трето място и бронзов медал; Радослав Гатев - грамота за участие; Денислав Сахатчиев - грамота за участие; Камелия Бочева - грамота за участие.
Професия "пожарникар" Днес раховчетата посетиха Районната пожарна служба, където се запознаха с професията "пожарникар". Бяха посрещнати топло и сърдечно. С интерес и любопитство децата слушаха разказите на пожарникарите за отговорната им професия. Децата имаха възможност да разгледат пожарникарска кола, нейното оборудване, запознати бяха с предназначението на някои от намиращите се в колата уреди, застанаха на местата, на които стоят пожарникарите в действие.Осъзнаха опасността от игра със запалими предмети. Децата се превърнаха в малки огнеборци. Всеки от тях изстреля силна водна струя от пожарникарския шланг, което се оказа истинска атракция за всички. Най-емоционалният момент настъпи, когато всички се качиха в пожарната кола и под звуците сирените и светлините на лампите направиха "едно кръгче".
По-различен час по музика Днес часът по музика беше по-нетрационен. Имахме гост-учител и музикант - г-н Печикамъков, учител по музика в нашето училище. Той ни разказа за народния инструмент кавал, за неговото устройство и произход. Научихме за видовете кавали. Демонстрира ни характерни за различните фолклорни области мелодии. Заедно пяхме учени от нас народни песни. Обещахме си, че първата ни среща, няма да е последна.
Вече си имаме нови, наши, тениски.
Мили раховчета, родители, Коледа и Нова година наближават.Това са най-светлите празници, изпълнени с много приятни моменти и настроение. Празнуваме с надеждата да сме здрави, да има много късмет и радост във всеки дом. Нека Коледа да направи много вълшебства и да зареди сърцата Ви с добрина и отзивчивост, топлина и приятелство. Бъдете упорити и силни! Имайте воля за успех и мечтайте! Човек е голям толкова, колкото са големи мечтите му. Казват, че по Коледа стават чудеса... Да така е! Чудесата са в нашите сърца и души! Бъдете здрави и щастливи! Имайте воля за успех и мечтайте! Радвайте се на близките си и ги обичайте толкова, както те обичат вас! Желая Ви Весели Коледни и Новогодишни празници, много топлина, обич, подаръци и всичко, което тайничко си пожелаете, да Ви се сбъдне! Нека Коледната звезда да огрява Вашия път! Нека здравето и късметът бъдат Ваши спътници, а сърцето и умът - Ваши съветници! Весела Коледа и Щастлива Нова година!
Поредните медали от състезанията "Многознайко" Продължава отличното представяне на състезанията от поредицата "Многознайко" - "Млад математик" и "Млад родолюбец". "Млад математик": Златен медал - Ивона Русева -с максимален брой точки 30; Бронзов медал: Радослав Гатев, Денислава Бочукова, Виктор Канев. "Млад родолюбец" Златен медал: Ивона Русева, Елина Йонова; Сребърен медал: Радослав Гатев; Бронзов медал: Денислав Стоянов.
Успехи на състезанията от цикъла "Многознайко" Поредното отлично представяне на Раховчетата в състезанието по български език и английски език: "Родна реч" - Денислава Бочукова - сребърен; Ивона Русева - сребърен медал; Радослав Гатев - сребърен медал; Елина Йонова - бронзов медал; Ралица Георгиева - бронзов медал. " Аз зная английски език" - Елина Йонова - златен медал;Камелия Бочева - златен медал; Радослав Гатев-бронзов медал; Очакваме и медалите от "Математика без граници" - Ивона Русева - сребърен медал и Денислава Бочукова - бронзов медал. Поздравления за отличното представяне.
В навечерието на Деня на народните будители В Деня на народните будители – 1 ноември отдаваме почит на ярките личности в нашата история – духовници и просветители, книжовници и борци за свобода и независимост. Проведохме конкурс по краснопис, в който титлата "Краснописец" получиха Ралица и Денислава. Големите Раховчета бяха наши гости и ни разказаха за живота и делото на наши видни възрожденци.
Семейна събота сред природата „Щастието не е пари, не е слава, не е власт. Щастието е добро здраве и добро хармонично семейство." Заедно с младежите от "Горнооряховски младежки парламент" и със съдействието на Сдружение "Младежка толерантност" и "Еконт" - Горна Оряховица в лицето на неговата управителка Дочка Моллова, имахме невероятно съботно преживяване. В много положителни емоции и прекрасно настроение изминахме незабелязано разстоянието от фирма "Полет" до х. "Божур" ". Деца и родители заедно се съревноваваха помежду си, за да спечелят поредната награда в една от 10 те игри по маршрута, осигурени от "Еконт". Скачахме, бягахме, надувахме балони и още много спортни дейности. Провеждането на "Семейни съботи" се оказа добър вариант за прекарване на един съвместен ден на родители с деца, на взаимно опознаване и опознаване на природата. Игрите завършиха с пикник на обособените за това места край хижата. Родителите направиха барбекю, а децата тичаха и играха на воля в гората на чист въздух. Разделихме се с желанието и обещанието за още "семейни съботи" и доволни от преживените емоции.
С любов за животните В часа на класа на гости ни беше г-жа Дериджиян, която вече е педагогически съветник. Заедно с нея проведохме урок на тема„ Хуманното отношение към домашните любимци“ във връзка с Международния ден за защита на животните – 4 октомври. Децата коментираха как трябва да се грижат за своите домашни любимци, какво е да поемеш отговорност към друго живо същество и колко е важно да спазваш поетия ангажимент, че отглеждането на домашен любимец е сериозно занимание и отговорност, че нашите питомци не са плюшени играчки за забавление. Раховчетата рисуваха и се забавляваха. Основен инициатор на тези международни уроци е фондация „Happy Paw Charity Foundation“ гр. Украйна, чиято основна дейност е благотворителност в областта на защитата и превенция от изоставяне на домашни любимци. Идеята е да се организират уроци в много страни в един и същ ден – Ден за защита на животните.
Подарък за училищната библиотека Един от най-хубавите подаръци, които можем да подарим на някого е книгата. А когато подарим книга на библиотека, подаряваме възможност много деца да се докоснат до нея. Такъв подарък направи Стаско на училищната библиотека.
На гости при огнеборците Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Велико Търново стартира Седмицата на пожарната безопасност, която по традиция се провежда ежегодно през месец септември и с която се отбелязва професионалният празник на служителите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР - 14 септември. Ден след началото на учебната година, бяхме на посещение в двора на Районната служба в Горна Оряховица, където местните огнеборци демонстрираха пожарна техника и оборудване. Демонстрацията бе съвместна със служители от Сектор „Специализирани оперативни дейности“ при Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и доброволците към Общината. Служителите демонстрираха спасяване на пострадал от III етаж по метода „тролей“, гасене на пожар в сграда, спасяване на пострадал с автомеханична стълба от силно задимено помещение, гасене на тава с възпламенена леснозапалима течност и гасене на пожар посредством лафетен струйник на пожарен автомобил. Беше много интересно, раховчетата имаха възможността да изпробват лично противопожарните струи с вода и да разгледат отблизо пожарните автомобили.
Пореден успех на "Математика без граници"
През м. май се проведе пролетния кръг на Международния математически турнир "Математика без граници". В него се включиха Ивка и Ради, които се представиха отлично - златен медал за Ивка и бронзов медал за Ради. Честито, мили деца, продължавайте да покорявате науката математика и успех в следващите състезания!
Вече можем да четем и пишем Празници много, но най-големият празник в първи клас е "Празникът на буквите". За голямо наше съжаление не можахме да го осъществим поради независещи от нас обстоятелства. В условията на дистанционно обучение все пак имахме възможността да се разделим с букварчето. Наш гост беше госпожа Румяна Тунева, която е част от авторския му колектив. Срещата ни с нея бе много емоционална и зареждаща. Продължаваме смело напред с по-голяма сестра на буквара - читанката.
В навечерието на ТРЕТИ МАРТ - НАЦИОНАЛНИЯТ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ, ученици и учители от СУ „Вичо Грънчаров“ се преклониха пред подвига на българските опълченци и всички, които със своята героична саможертва са извоювали свободата ни. Тържеството започна с издигане на знамето и прозвуча химнът на Република България. Празникът продължи с възстановка на подписването на Санстефанския мирен договор. Спазена бе традицията – ученици и учители да проведат учебните занятия облечени в народни носии. Раховчетата също се включиха в тази инициатива. Нека пазим българската памет, нека носим в сърцата си силния дух и героизма на предците ни! ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК!
Първите успехи в състезание В началото на м. февруари се проведе зимният кръг на Международното математическо състезание "Математика без граници". В него се "престрашиха" да участват Ивка, Стаско, Дени Бочукова, Дени Стоянов, Дени Сахатчиев, Ками, Ради, Ели и Вики. Въпреки, че заради грипната ваканция нямахме време да се упражняваме, децата се представиха отлично. На повечето не им достигна много малко за бронзов медал. Прекрасно се е представила Ивка, която печели сребърен медал. Поздравления за смелостта да участват и успех в следващите състезания!
"Едно добро" Вълнуващ концерт за благородни каузи с мото „Едно добро“, обедини ученици, учители, родители и приятели на СУ „Вичо Грънчаров“. Инициативата бе празник на таланта, добротата и съпричастността. В празника участваха и малките раховчета. Средствата, събрани от благотворителния базар и концерт са в размер на 1012 лв. Те ще бъдат дарени за ремонт на храма „Свети Никола“ в Горна Оряховица и в подкрепа на инициативата на ЮНЕСКО „Мартеничка с кауза“ 2020. Предвидени са част от събраните средства да бъдат предоставени за лечението на 2-годишната Нелис
ЗАЕДНО МОЖЕМ ДА БЪДЕМ ПО-ДОБРИ!
В Художествена галерия "Недялко Каранешев" В часа по изобразително изкуство посетихме Художествена галерия "Недялко Каранешев". Разговаряхме за труда на художника и разгледахме изложбата посветена на виното и любовта. Посрещна ни любезната уредничка на галерията д-р Деница Александрова. Разговаряхме и с горнооряховската художничка Дочка Златева, която ни показа и своите картини, изложени на изложбата
Любимата приказка на кака В началото на седмицата наша гостенка беше каката на Йони. Тя ни прочете любимата си българска народна приказка "Мечката и дърварят". Заедно коментирахме поуката от нея "Лоша рана заздравява, но лоша дума не се забравя" и всички обещаха, че ще "говорим само хубави думи", за да не се нараняваме.
"Бабо, приказка ми прочети!" В края на Националната седмица за четене на гости на бяха бабите на Стаско и Вики. Те ни прочетоха любимите си коледни приказки и ни разказаха как са празнували Коледа и Нова година в тяхното детство. Времето мина неусетно, но ни обещаха, че пак ще дойдат да ни четат и разказват интересни случки от тяхното детство.
Първа "среща" с първокласниците от СУ "Христо Ботев", гр. Разград
В Националната седмица за четене осъществихме онлайн връзка с връстниците ни от 1. "а" клас на СУ "Христо Ботев, гр. Разград. Заедно с тях прочетохме част от приказката на Асен Разцветников "Снежинката".
Големите "раховчета" четат на малките "раховчета"
При нас бяха приятелите ни от 5. "в" клас, заедно с госпожа Пепа Колева, която е преподавателят им по български език и литература. Тяхното гостуване е свързано с Националната седмица на четенето. Те ни разказаха за митовете, четоха ни хубави български народни приказки за Хитър Петър, любими коледни приказки. "Малките" също показаха, че вече могат да четат. И прочетоха откъси от книгите, които носеха батковците и каките. Кака Ивета ни омагьоса със звънкия си глас и песента "Излел е Дельо хайдутин". Ние пък поиграхме ръченица под "съпровода" на всички.
Писмо до Дядо Коледа Наближават светлите Коледни празници. Всички очакват подаръците от белобрадия старец. Ние също му написахме писмо, но с него се включихме в конкурса за "Най -интересно писмо до Дядо Коледа", обявен от Български пощи. Заедно го занесохме в Пощата, където много мило и любезно ни посрещна лично началникът на горнооряховската поща, инж. Дарина Узунова. Разказа ни за труда на пощенските служители и ни подари коледни сувенири и ни почерпи със сладки. Всички деца имаха възможността да се докоснат до пощенското клеймо и да си "ударят" с него печат.
Личната хигиена - предпоставка да сме здрави
В часа на класа наш гост беше медицинското лице на училището м.с. Жанета Кулова. Заедно с нея говорихме за личната хигиена и защо е нужно да се спазва, какви са последиците от неспазването ѝ. В края на часа, всички деца бяха убедени, че здравето им зависи и от личната хигиена.
Седмица на бащата Истинският мъж не обича да говори празни приказки, защото най-голямата му сила е ДА БЪДЕ БАЩА. През изминалата седмица се включихме в националната инициатива „Седмица на Бащата“. Тя премина под мотото „Да бъдеш баща“ в чест на най-важното място, което може да заема всеки мъж – до сърцето на децата си и рамо до рамо с партньора си. През Седмицата на Бащата татковците и другите значими за децата мъже - дядовците, имаха възможността да открият още повече възможности за щастливи мигове с децата и семействата си, с другите бащи и с приятелите на децата си. Бяхме гости на работните места на таткото на Раличка и на дядото на Дени Стоянов , които ни посрещнаха в офисите си и ни разказаха за своята работа - брокер на недвижими имоти и застрахователен брокер. Наши гости лък бяха таткото на Дени и дядото на Ивка, които ни прочетоха любимите си приказки от детството им и ни разказаха какви ученици са били. Наш гост бе и таткото на Ели. Той ни разказа за професията на графичния дизайнер и заедно с него "нарисувахме" картина.
Есенни емоции Заедно с децата от ПГ осъществихме поредната съвместна инициатива.След като изработихме есенни апликации, използвайки разнообразни изобразителни техники техники, подредихме изложба, аранжирането на която предизвика много емоции и удовлетвореност.
Работа в екип В навечерието на Деня на будителите на гости ни бяха малчуганите от ПГ в нашето училище. Заедно изпратихме есента като направихме апликации от есенни листа. "Малки" и "големи" работиха по екипи, сътвориха много красиви есенни картини. Изработихме пано от красиви листа и отпечатъци от малките детски ръчички. Всички много се забавляваха и се разделиха с обещание за нови съвместни проекти.
Национална седмица на достъпа до добра храна
Раховчетата се включиха в Националната седмица за достъп до добра храна, която се провежда за втора година от 16-24 октомври 2019 г. Със съдействието на бабата на Ивонка и ЕТ "Русев", в часа по Технологии и предприемачество, си приготвиха здравословна плодова салата "Тарльо". Сладка есенна круша стана тялото на Тарльо, а по острите му бодли имаше вкусно грозде и пълна с витамини ябълка. Медицинската сестра Жанета Кулова им разказа за здравословния начин на хранене и с какво трябва да се храним,за да сме здрави и силни. Гости на първокласниците бяха малчуганите от ПГ и тяхната учителка г-жа Маркова, които пък им рецитираха стихотворения за плодовете и зеленчуците.
Деца учат деца за опасностите в интернет
По време на инициативата "Европейска седмица на програмирането" нашите приятели от 5. "в" клас преминаха обучение и бяха сертифицирани за киберскаути. Като такива те изпълняват "киберскаутски мисии" за разпространяване на знание за онлайн безопасността. Тяхната първа "мисия" бе да обучат "малките" Раховчета как да се пазят в интернет. Акценти на техния разказ бяха разпознаване на фалшивите новини, защита на профил в социалната мрежа Facebook и как да действаме, ако сме жертва на онлайн тормоз. Методиката „деца учат деца“ позволи на първокласниците спокойно и открито да задават въпроси и коментират рисковите ситуации.
Европейска седмица на кодирането - Europe Code Week През изминалата седмица раховчетата взеха участие в Европейската седмица на кодирането. Целта на събитието е да запознае учениците с основните концепции на програмирането, като една от ключовите компетентности на 21 век. Първолачетата имаха час по компютърна математика, в който по забавен начин чрез блокове успяха да помогнат на пандата и лъва да съберат ценни неща и да се нахранят.
Среща с магията на българските танци
Малките раховчета днес имаха интересна и нетрадиционна среща с българските народни танци. Те гостуваха на хореографа Димитър Иванов от ФА "Сидер войвода" при НЧ "Напредък 1869". Той ги посрещна облечен в традиционен национален костюм и разкри пред тях магията на българските народни танци. Показа им красивия "Добруджански ръченик". Децата имаха възможността да се докоснат до дървените лъжици и "изтропат" ритъма на ръченицата. Истински се забавляваха, когато под ръководството на бате Митко, учиха ръченичната стъпка. Разделиха се с обещание, че ще има и други срещи, на които ще се учат да играят народни танци